Poklonili smo taktilnu slikovnicu Hrvatskoj knjižnici za slijepe

Učenici 7.b razreda Osnovne škole Zvonimira Franka Kutina odlučili su predati svoju taktilnu slikovnicu Sretne rode Hrvatskoj knjižnici za slijepe.

Sa slikovnicom su osvojili prvo mjesto na natječaju Hrvatskih voda.

Dana 27. travnja 2018. na prigodnoj svečanosti taktilna slikovnica je uručena ravnateljici Hrvatske knjižnice za slijepe, Jeleni Lešaja. Slikovnicu je uručila predstavnica 7.b razreda Katja Starčić, Ana Demut, mentorica zajedno s predstavnikom Hrvatskih voda Zoranom Čavlovićem, članom Upravnog vijeća Hrvatskih voda i voditeljem Centra za obranu od poplava, te Marijom Vizner, predstavnicom Službe za odnose s javnošću.

Svečanom programu, nazočili su učenici Hotelijersko – turističke škole iz Zagreba.

U programu su nastupili učenici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek s nekoliko sjajnih glazbenih točaka. Mentorica je bila Ružica Rašpolić.

Nakon svečanog uručenja slikovnice Sretne rode, Marija Vizner je učenicima podijelila majice i kape Hrvatskih voda.

Tijekom srdačnog zajedničkog druženja, učenica naše Škole, Katje Starčić upoznala se sa svim izvođačima programa. Svakom se pojedinačno predstavila te ih iskreno pohvalila za nastup!

Ovo je bila druga slikovnica koju smo poklonili Hrvatskoj knjižnici za slijepe. Prva je bila taktilna slikovnica Lonjsko polje.

Nakon završenog projekta, učenici su opisali svoje dojmove u nekoliko odgovora na anketna pitanja. Evo nekih pitanja i odgovora.

Što ti se najviše svidjelo na radionici izrade taktilne slikovnice Sretne rode u školskoj knjižnici? Zašto?

Najviše mi se svidjelo kada smo lijepili tekst i uvezivali slikovnicu... Zato što su to bili završni radovi i bila sam ponosna na sve što smo do tada napravili. (S. B.)

Sve mi se sviđalo jer sam znala da to i da ne pobijedimo ide u dobrotvorne svrhe i da će to nekome pomoći. (T. B.)

Najviše mi se svidjelo kada smo radili jednu stranicu kako turisti čiste plastične vrećice i drugo smeće. Svidjelo mi se zato što bi to bilo jako dobro za naše vode i životinje. (I. K.)

Sama izrada slikovnice jer nikada nisam imala prilike izraditi ništa slično i od sličnih materijala. (L. F.)

Cijela izrada slikovnice mi se svidjela jer je bilo zanimljivo i naučili smo puno toga o vodama. (L. J.)

Najviše mi se svidjelo kada smo zajedno smišljali kako će slikovnica izgledati i kako smo smišljali događaje za slikovnicu. (I. V.)

Svidjelo mi se raditi u grupi jer je ozračje tijekom timskog rada veselo i zabavno. (J. B.)

Najviše mi se svidjelo kada smo to rezali i lijepili na papir. I svidjelo mi se kako smo bili svi složni u vezi toga. (F. S.)

Najviše mi se svidjelo to što smo radili za slijepe i zato što ćemo je pokloniti. Zato što je to velikodušno. (I. B.)

Najviše mi se svidjelo osmišljavanje priče za slikovnicu jer su ideje bile zanimljive. (S. K.)

Zašto ćemo pokloniti taktilnu slikovnicu Sretne rode Hrvatskoj knjižnici za slijepe?

Zato što želimo pomoći slijepoj djeci i što ih slikovnica čini sretnima. (K. S.)

Zato što je želimo razveseliti. (M. B.)

Da bi i oni mogli čitati i uživati u slikovnici i naučiti da se ne smije zagađivati voda i da nam je voda potrebna za život. (N. B.)

Zato što je jedna naša slikovnica već tamo, a i kako bi slijepe i slabovidne osobe mogle pročitati nešto što su djeca izradila. (L. F.)

Kako bi slabovidna i slijepa djeca naučila da ne zagađuju prirodu i da nauče kako čuvati prirodu. (J. B.)

Kako bi slabovidnim i slijepim ljudima poručili koliko je voda bitna i zašto je ne bi smjeli zagađivati. (S. K.)

Da i djeca koja su slijepa mogu uvidjeti da nije dobro zagađivati okoliš. (I. B.)

Radionica Taktilna slikovnica, sudjelovanje na Natječaju, posjet Hrvatskoj knjižnici za slijepe trajalo je cijelu školsku godinu. Na kraju je slijedilo svečano uručenje.

Reagiranja učenika tijekom cijelog Projekta su bila izuzetna.

Ovo pokazuje da je vrijedno uložiti svu svoju energiju za sjajni cilj te da se zajedničkim radom učenika i mentorice može pomoći.

U razgovoru s učenicima te u njihovim odgovorima osjetio se osjećaj za druge te želja za pomaganjem.

Tekst i fotografije:

Ana Demut, dipl. knjižničar,

stručni suradnik savjetnik

objavio: Andrea Malović   datum: 7. 2. 2019.

Jelovnik za svibanj 2024..pdf

« Svibanj 2024 »