
Osnovna škola Zvonimira Franka – Kutina uključila se 2002. godine u program Međunarodne Eko-škole. Procjenom stanja okoliša odabrali smo projekt zbrinjavanja otpada i kontinuirano oplemenjivanje i unapređivanje okoliša. Sadržaje projekta ugradili smo u sve oblike neposrednog odgojno-obrazovnog rada. Ustrojili smo novi oblik učeničke zadruge sa sekcijama ekologa, povrtlara, cvjećara, ratara, uzlanja, zadruga-suveniri. Okoliš naše škole površine je 35.000 m2.Škola je zagrljena s preko tisuću sadnica i ukrasnog bilja. Obzirom na veličinu škole i površinu vanjskog okoliša, u školi je nastajala velika količina otpada koji se najvećim dijelom sastojao od organskih tvari – biootpad i otpadni papir. Biootpad smo zbrinuli kompostiranjem u vrlo jednostavnoj kompostani. Kompost rabimo pri uzgoju cvjetnica i sadnica. Otpadni papir učenici sami razvrstavaju u učionicama. Svaki razredni odjel izradio je, zajedno sa svojim razrednim učiteljem, koš od prirodnog materijal za stari papir. Tako sakupljen papir učenici odlažu u posebno spremište za papir u blizini škole. Odvoz papira vrši Unija-Zama. Ovakvim zbrinjavanjem otpada smanjili smo troškove čestih odvoženja kontejnera za otpad. Planskim i smišljenim radom u okolišu škole formirali smo životne zajednice našeg zavičaja:školski park, baru-biološki bazen, travnjak, cvijetnjak, kamenjar. U životne zajednice kontinuirano prenosimo i njegujemo autohtone biljne vrste iz prirodnog okoliša, kako bismo očuvali zavičajnu biološku raznolikost. Posebno smo ponosni što se u našem okolišu nalaze zaštićene, ugrožene, osjetljive i prorijeđene biljne vrste našeg zavičaja. Učenici naše škole mogu neposredno doživjeti prirodu, promatrati je, osjetiti je, dodirnuti je, čuti i tako je zavoljeti i očuvati. Unutrašnji pristor škole oplemenjen je i ispunjen maštovitim i kreativnim radovima učenika i učitelja.
Za Projektni dan naše škole izabrali smo
3. svibnja (Dan Sunca). Tog dana rad je uspješno organiziran u nekoliko radionica: likovnoj, glazbenoj, informatičkoj, dramskoj, novinarskoj, strani jezici, ekološki kviz, poučna staza-Betlehem. Mi nismo najbolji ali smo prepoznatljivi. Prepoznatljivi smo po okolišu škole, pravoj učionici na otvorenom, o čijem uređenju trajno brinu učenici i zaposlenici škole. Certifikat i Zelena zastava priznanja su uspješnosti rada na projektu, ali ono najvrjednije što je proizašlo iz projekta je nova kvaliteta života i rada u školi.
5. lipnja 2003. na Međunarodni dan zaštite okoliša, podignuta je Zelena zastava uz bogat kulturno-umjetnički program. Uz učenike, učitelje, roditelje, kuma i mnogobrojne goste, svečanosti su bili nazočni gradonačelnica grada Kutine te saborska zastupnica.
Povelja i Zelena zastava veliko su priznanje svim našim učenicima i djelatnicima, ali i poticaj i obveza u našem daljnjem radu.
Treba ih slijediti i ispuniti. Mi to hoćemo i možemo.
Odbor Eko-škole